تبلیغات
آوای قلم 3 - مقاله برترین .....از داریوش دهقان
 

مقاله برترین .....از داریوش دهقان

نوشته شده توسط :آوا رضایی
دوشنبه 6 خرداد 1392-01:33 ب.ظ


برترین مهارت دنیا، زیستن با دیگران
داریوش دهقان

میدانیم كه هستی، بقا و یادگیری های همه ما از انسان است و آگاهیم كه آنچه سبب آسایش و راحتیمان می شود در طول قرن ها به وسیله او ساخته و یا تكمیل شده است. كودكی كه دامان مادرش، انسانی که مصاحبت دوستش و عاشقی كه وصال معشوقش را می جوید به شما خواهند گفت كه نه تنها خدمات و ساخته های انسان ارزنده و آسایش آفرینند، بلكه حضورمحض او نیز درموارد بسیاری آرامش بخش و دلپذبر می باشد. بنا براین اولین راز پیروزی اینست که از عظمت انسانها و وابستگی شدید آنها نسبت بیكدیگر آگاه شویم و ایشان را محور فعالیت های خود قرار دهیم.
پذیرش این حقیقت تغییر ناپذیر و بزرگترین راز جاودانه پیروزی، فرد را به اندیشه وامیدارد و از خود می پرسد كه اگر انسان (پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر، فرزند، کورش، ماندانا، ساسان، پروین) ازنخستین دم حیات تا آخرین لحظه های زندگی نگهبان ، حامی ، مربی ، دوست ، همكار، همراز, محبوب و محور فعالیت های منست، من چه آمادگی ها ، یادگیری ها، و مهارت هایی باید بدست آورم تا بوسیله او پذیرفته شده، با او رابطه احترام آمیز وصمیمانه برقرار كرده وهمكاری سازنده داشته باشم. كسی كه پاسخ درست این پرسش را بیابد، و براساس آن عمل كند افسرده نمی شود، تنها نمی ماند، و درهای سلامت و آرامش وپیشرفت را بروی خود می گشاید. برای اثبات این ادعا كا فیست كه ارتباطات روزانه مردم را باز نگری كنید.
شادترین لحظات و دل انگیزترین ساعات عمر انسان را انسانهای دیگرمی آفرینند و متاسفانه هم آنها می توانند اندوه و درد و رنجش را سبب شوند. كمتر كسی است كه از در و دیوار ومیز و صندلی و دیگر اشیاء اطرافش آسیب دیده و آزرده خاطر باشد. اگرآزردگی و آسیبی هم باشد ازسازندگان آنهاست. رفتار ناخوشایند بعضی ازمردمان با یكدیگر بیشتر از همه چیز درد آور و رنج دهنده می باشد. همه بنوعی قهر و پرخاشگری در خانوادها، پیمان شکنی دوستان, بی انصافی كسبه با مشتریان، حسادت همكاران نسبت به یكدیگر، ودست بسر كردن مراجعان دراداره ها را تجربه کرده یا از آنها با خبرند. داستان های غم انگیز روزنامه ها، گله های منعكس شده در مجله ها، دعواهای ثبت شده در دادگاهها، همه گواهی روشن براین مدعا می باشند. حال آنکه اصل اجتماعی بودن انسان, انزجاراو از درد ورنج, و آرزوی دیرپایش برای دستیابی به سلامت روح و روان و شاد و پیروز زیستن, ایجاب می کند که با دیگر انسانها روابطی مطلوب داشته باشد. علاوه براین همه انسان های موفق معترفند که پیروزیشان تنها دراجتماع و دررابطه با دیگرانسانها شکل گرفته ومعنادار شده است. بنا براین دانستن و بکاربستن مهارت زیستن سازنده با دیگران دومین راز پیروزی است.
مهارت زیستن سازنده با دیگران بی تردید مهارتی برترازهمه مهارتهاست. بارها شنیده اید که گفته اند " اگرشیشه عمرم هم در دست این دکتر بداخلاق باشد, باردیگربه او مراجعه نخواهم کرد". " مردم حنظل را ازدست خوشخویان آسان ترمی خورند تا شیرینی ازدست ترشرویان".
روابط هر انسان با دیگرانسانها تارو پود هستی اجتماعیش را می سازند. بنابراین تردیدی نیست که سلامت روابط عمومی جامعه و آرامش و آسایش فرد در گرو دانستن و بکار گرفتن مهارت زیستن با انسانهاست. هرچه بیشتر از نیت ها، حالت ها، احساسات، انگیزه ها، و افكار مردمان آگاه شده و با آنها همكاری و همراهی كنید بر غنای روابط ، شمار دوستان و پیروزی و شادی خود می افزایید ومحیطی صمیمانه تر برای آنها ایجاد می کنید. راستی انسانها از یکدیگر چه می خواهند؟
بطورکلی انسانها می خواهند که مورد توجه وپسند دیگران واقع شده و از خدمات و یا ساخته های آنها قدردانی شود. بعضی از روانشناسان معتقدند که تقریبا پنجاه درصد از رفتارهای غیر غریزی انسان برای اینست که توجه دیگران را جلب کرده و مورد تاییدشان قرارگیرد و پنجاه در صد دیگر رفتارهایش بدین منظورست که از طرد گردیدن, یا پس زده شدن به وسیله دیگران جلوگیری به عمل آورد. در زندگی روزمره بسیار دیده می شود که مردم خوش رویانه به انسان قابل اعتماد نزدیک می شوند و بی صبرانه پیمان شکنان و دورویان را از خود می رانند.
از داستانها و نوشته ها ی مختلف روشن است که بشر از دیر یاز ارزش این مهارتها و اهمیت انتقالشان را به نسل های بعد می دانسته است. بعضی ازاین مهارتها بقرار زیرند:
- هر عمل و اقدامی که موجب زنده و سالم ماندن و قوی و برازنده شدن فرد شود
- هر مهارت کلامی و غیرکلامی که انتقال پیام و رسانگری را موثر و مطبوع کند
- هر اقدام و عملی که موجب پیراستگی و آراستگی متداول و ظاهری فرد شود
- هر رفتارو گفتاری که سپاس و قدردانی فرد را به کسانی که باو نیکی می کنند برساند
- هرحرکت و عملی که نشان دهنده قابل اعتماد بودن, نگهداری پیمان ووفای به عهد باشد
- هر آمادگی و تدبیری که نشان دهنده دانستن ارزش وقت گرانقیمت خود و دیگران باشد
- هر عمل و اقدامی که مبین ایستادگی و پابرجایی فرد در اعتقاداتش باشد
- هر رفتار و کرداری که دلیل بر شناسایی و احترام به حقوق دیگران است
- هر دانش و روشی که فرد برای مشاوره و کمک کردن به دیگران بکار می گیرد
- هر رفتار و کردار و گفتاری که فرد با بکارگیری آنها خطا های دیگران را می بخشاید
- هر کردار و گفتاری که فرد با آنها خوشرویانه احترامش را به انسانها بیان می کند
- هررفتار و عمل و گفتاری که همدلی و پشتیبانی فرد را از دیگران نشان می دهد
- هر کردار ورفتاری که ازمهربانی, تواضع و ادب فرد نسبت به دیگران حکایت می کند

اصل قرار دادن وهمگانی ساختن این مهارتها از طریق آموزش درخانه , مدرسه واجتماع , حتی ازنظر افرادی که متخصص تعلیم و تربیت نیستند, ضرورتی کاملا مشهود است. جامعه آرامش جوی ما آغوش خود ودرهای پیروزیش را برهرکسی که مهارتهای زیستن با انسان را بطورعمقی بیاموزد و صمیمانه بکارگیرد, می گشاید.
قابل تاکید است که از میان مردم بسیاری که اهمیت این مهارت ها را دانسته اند, تنها کسانی به قدرت تا ثیر وارزش این مهارت ها پی برده اند و محبوب مردم و موفق شده اند که دانسته خود را بکار بسته اند. بنا براین جویندگان مصمم موفقیت آرامش آفرین، نیز می توانند با آموختن و بکارگرفتن این برترین مهارتهای انسانی, اعجازآنها را باردیگربه اثبات رسانند وبا الگو قراردادن خویش، رفتارو روابط حاکم برجامعه امروز را تعالی بخشند.
dariush@dariushdehghan.com
برای اطلاعات بیشتر به کتاب " رازهای جاودانه پیروزی" كتاب نوشته همین نویسند مراجعه فرمایید
نظرات() 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox